Defne

Defne, kızım...

Keyfine pek düşkün, candan, cilveli, minicik, kendinden 15 ay büyük abisinin kıskançlıkla sataşmalarına maruz kalan güzel kızım.

İsim düşünürken babasına aklına geldi Defne. Ben Şevval olsun istedim. İkisi de oldu...

Adı gibi güzel olsun. Güzel günler beklesin onu, kızsın, bağırsın, söylensin, ağlasın, gülsün ama içine atmasın, susmasın. Geç kalmasın yaşına, koşarak yaşayıp önüne de geçmesin yaşamın. Günü yaşasın, heyecanlansın, heyecanı yüzüne yansısın. Kaygılansın, telaşa düşsün ama yılmasın. Korksun ama korkmasın, dengesini kendi kurabilsin. Kendi dengesindeki dengesizliklerle başa çıkabilsin. Güçlü olsun, kolu kanadı kırıldığı anlarda limanı en sevdiği olsun.

İyi ki benim kızımsın, yüzüne her baktığımda kendimi buluyorum sende, yeniden büyütüyorsun beni.

Seni çok seviyorum.

 

Destana göre, Yunan Deniz Tanrısı Peneus'un kızı Dafni'ye, Apollon aşık olmuştur. Dafni'ye umutsuzca aşık olmasının nedeni, aşk tanrısı Eros'un oklarından birine hedef olmasıdır.

Apollon aslında çok iyi bir okçudur ve kendiyle övünmeyi çok sever. Birgün kendisi gibi iyi bir okçu olan Afrodit'in oğlu genç Eros ile karşılaşır ve onun okçuluk kabiliyeti ile ilgili alaycı sözler söyler. Buna karşılık, Eros öç almak ister ve iki ok hazırlar. Biri altın suyuna batırılmıştır ve saplandığı kişiye tutku ve sonsuz aşk verecektir. Diğer ok ise saplandığı kişiyi aşk ve tutkudan tamamen uzaklaştıracaktır. Altın ok Apollon'un kalbine saplanır ve Dafni'ye umutsuzca aşık olur. Fakat ne yazık ki diğer ok Dafni'nin kalbine saplanmıştır. Dafni, Apollon'dan sürekli kaçar ve aşkını reddeder.

Bir gün Dafni yine kaçarken Apollon'a yakalanır ve babası
Yunan Deniz Tanrısı Peneus'dan yardım ister. Peneus, Dafni'yi Defne
ağacına dönüştürür ve Dafni sonsuza dek Defne ağacı olarak kalır.

Apollon ise, Defne ağacından aldığı yapraklarla kendine bir taç yapar ve bu tacı başından hiç çıkartmaz. Tüm Apollon heykellerinin başında gördüğümüz Defne yapraklarından yapılmış tacın sebebi budur.


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !