Tarih

 

İşte ben bu resimdeki bu kapıdan bir gün girmek istiyorum, yine eski günlerdeki gibi öğrenci olmak istiyorum, aynı tadı alır mıyım bilmiyorum ama ben tarih okumaya karar verdim. Tarihe merakım bana bu kararı verdirdi. Henüz sadece karar aşamasındayım ve muhtemelen nisan sınavına hazırlanmam çok zor olduğundan seneye şansımı deneyeceğim. Hem çocuklar da biraz büyümüş olurlar.

Şimdiki sistemi bilmiyorum, öncelikle bunu araştırmam lazım. Benim zamanımda 97-98 yıllarında bir ÖSS bir de ÖYS vardı. ÖSS’den 160 dı sanırım baraj, o puanı geçtin mi ÖYS ye girebiliyorduk. Şimdiki sistemde bir sürü sınav koymuşlar, hepsinin biri ikisi var, seçeceğim bölüme göre yapman gereken netlerin sayısı da değişiyor. Şöyle üstünkörü baktım da biraz karışık geldi. Ve nisan ayına kadar da geceleri ders çalışarak konuları yetiştiremeyeceğim için seneye kaldı. Yada yetiştirebilir miyim henüz karar veremedim.

 

İstanbul Üniv. Tarih bölümüne yerleşirim gibi geliyor, ikinci öğretim olması benim daha çok işime gelir sanırım. Gündüz çalıştığım için ve derslere de aktif olarak katılmak istediğimden, ders kaçırmamak adına en geç seneye o okulda öğrenci olmak istiyorum.

 

Kendime fazla mı güveniyorum, keyfine okumak istediğimden stresin olmayışı mı bu kadar özgüvenimi yükseklere çıkarıyor bilmiyorum. Ders konularına baktım da çoğu bilgiyi unutmuşum, özellikle felsefe konularını hiç hatırlamıyorum. Tarih sözelden alan bir bölüm olduğundan matematik konuları sınırlı, giriş konuları. Ve şef Allahtan yanımda, artık geceleri onu’ da  uyutmam, hatta bana hep der ki sakın sen sınava filan girme, evde terör estiriyorsun: ) Bu fikrime sevinecek mi üzülecek mi bilemedim: ) Emin ol çok rahat hazırlanacağım, bu öyle eski sınav zamanlarındaki gibi olmayacak çünkü kendi zevkim, kendi merakım için okumak istiyorum.

 

İlk çağ, cumhuriyet tarihi, arap tarihi, dünya tarihi, Osmanlı tarihi ve daha birçok konu işlenecek ve ben hepsini okuyor olacağım. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !